W czwartek 28 listopada w szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Klasy 0 – 3 rozpoczęły świętowanie już od rana. Najmłodsi uczniowie mieli okazję poznać tradycyjne andrzejkowe wróżby oraz miło spędzić czas na zabawie i tańcach. Starsze klasy wzięły udział w andrzejkowej zabawie po południu. Na uczniów czekały wróżby, konkursy oraz zabawa przy dźwiękach muzyki współczesnej. Podczas zabawy nie zabrakło również pyszności, które dzieci mogły skosztować dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszych Rodziców. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu zabawy oraz za poczęstunek.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada w naszej zerówce obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ukochane pluszaki, które towarzyszyły im przez cały dzień. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego przedstawienia misiów i krótkich opowieści o tym, dlaczego są one wyjątkowe. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych z misiami. Potem każde dziecko wykonało pracę plastyczną z misiem w roli głównej. To był dzień pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.
19
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada w szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z okazji tego dnia Samorząd Uczniowski przygotował wiele atrakcji skierowanych do całej społeczności szkolnej. Żółty kolor ubioru symbolizował radość, optymizm i pozytywną energię. Za pośrednictwem poczty życzliwości, wielu uczniów i nauczycieli zostało obdarowanych okolicznościowymi kartkami. Miłe słowo, ciepły uśmiech, życzliwe gesty, szacunek i tolerancja towarzyszyły wszystkim w ciągu całego dnia. Życzymy sobie, aby tak wspaniała atmosfera pozostała z nami na stałe.
46
WYJAZD INTEGRACYJNY DO JABŁONKI WYMIANA MŁODZIEŻY
Od 3 - 12 listopada uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wymianie młodzieży w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu była integracja międzykulturowa, wskazanie wspólnych dróg rozwoju oraz sposobów integracji krajów uczestniczących w projekcie, odkrycie przed uczestnikami projektu podobieństw wśród krajów Unii Europejskiej. Podczas pobytu uczniowie spotkali się z rówieśnikami z Litwy, aby wymienić się doświadczeniami, poznać tradycje i kulturę związaną z innym krajem oraz zintegrować się ze sobą. Program wyjazdu był bogaty, gdyż uczniowie uczestniczyli w różnych warsztatach, grach integracyjnych oraz zwiedzali piękne zakątki miejscowości Jabłonka i Nidzica w województwie warmińsko – mazurskim. Ponadto uczniowie brali udział w zajęciach, które sprzyjały budowaniu relacji i rozwijaniu różnych umiejętności. Uczniowie mieli możliwość podnieść swoje kompetencje językowe oraz informatyczne zarówno w trakcie zajęć jak i prywatnych rozmów z rówieśnikami. Uczyli się współpracy i wzajemnego zrozumienia. Udział w projekcie umożliwił im także odkrywanie niezwykłych walorów przyrodniczych i historycznych regionu. Dzięki tej inicjatywie młodzież nie tylko spędziła czas w przyjaznej atmosferze, ale również nawiązała nowe przyjaźnie, wzbogaciła swoje doświadczenia, ale także poszerzyła swoje kulinarne horyzonty.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmów z wyjazdu.
53
NASZA WESOŁA ŚWIETLICA
"Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią".
Carolyn Hooper
GMINNE OBCHODY 106. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
11 listopada w Stróżach odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości, w których wzięła udział delegacja z pocztem sztandarowym z naszej szkoły. Na obchody złożyły się: Msza Święta w Kościele Parafialnym, złożenie kwiatów pod pomnikiem przy budynku szkoły oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Stróżach i Orkiestry Dętej z Florynki.
III MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
W piątek 8 listopada uczniowie klasy trzeciej reprezentowali naszą szkołę w III Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Gródku pod hasłem „ Ta, co nie zginęła”. Dziękujemy za zaangażowanie, piękne wykonanie utworu oraz wkład w pielęgnowanie wartości patriotycznych. Jesteśmy z Was dumni!
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Upamiętnia ono wydarzenia z 1918 r., kiedy Polska po 123 latach zaborów, odzyskała suwerenność i wróciła na mapę Europy. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której przebieg włączyli się wszyscy uczniowie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przedstawiciele klas 1-8 zaprezentowali zebranym napisane przez siebie „Listy do Polski”. Każde wystąpienie nagradzano gromkimi brawami. Uczniowie wykazali się nie tylko wielką kreatywnością, patriotyzmem i przywiązaniem do Ojczyzny, ale także starannością w redagowaniu korespondencji. Listy do Polski przygotowane przez uczniów były również swego rodzaju hołdem złożonym Ojczyźnie i tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Wydarzenie to z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięci, a w przyszłości przyczyni się do umocnienia więzi społecznych.
25
UDZIAŁ W NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. W ramach tego programu został złożony wniosek o udzielenie wsparcia finansowego dla naszej biblioteki na zakup książek oraz elementów wyposażenia. Zakupiono lektury szkolne oraz ławki i krzesełka. Udział w programie zwiększył dostępność uczniów do zasobu księgozbioru i zmodernizowanego kącika czytelniczego.
INSTRUMENTY W ORKIESTRZE DĘTEJ – EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY
W środę 6 listopada w szkole gościliśmy muzyków ze Szkoły Muzycznej w Szalowej, którzy w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego pt. „Instrumenty w orkiestrze dętej – edukacja dzieci i młodzieży” zaprezentowali dzieciom instrumenty dęte i perkusyjne. Muzycy przedstawili swoje umiejętności, a dzieci miały możliwość spróbowania gry na tych instrumentach. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości i wzbudziło duże zainteresowanie. Może w przyszłości stanie się dla nich inspiracją do rozpoczęcia przygody z muzyką i zapisania się do szkoły muzycznej.
41
GORLICE - MIASTO ŚWIATŁA
29 października 2024 r. klasy 4 – 6 wzięły udział w wycieczce do Gorlic. Program wyjazdu był intensywny: wizyta w Telewizji Regionalnej połączona z warsztatami; zwiedzanie Śródmieścia Gorlic m. in. Biblioteka Pedagogiczna, Ratusz Miejski wraz z wejściem na wieżę ratuszową, Bazylika Mniejsza NMP, cmentarz. Wycieczkę zamykał obiad w restauracji Del Piero i zmagania rekreacyjno – sportowe w kręgielni. Uśmiech na twarzach dzieci rekompensował ich zmęczenie, a piękna pogoda sprzyjała wszelkim atrakcjom.
37
WYJŚCIE NA CMENTARZ
W środę 30 października klasy 1 - 3 udały się na cmentarz wojenny oraz cmentarz parafialny w Stróżach. Na cmentarzu wojennym dzieci zapaliły znicze i odmówiły modlitwę za żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym dzieci oddały hołd żołnierzom zamordowanym w Katyniu w czasie II wojny światowej oraz zapaliły znicze na grobie księży. Cmentarz wojenny w Stróżach odwiedzili także uczniowie z klas 4 – 8 i oddali hołd poległym żołnierzom. Wyjście na cmentarz odbyło się w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.
2
BIEGI PRZEŁAJOWE POD JAWORZEM
W sobotę 26 października w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej odbyły się „Biegi przełajowe pod Jaworzem" zorganizowane przez Parafialny Klub Sportowy „Jaworze”. Naszą szkołę reprezentowało 16 uczniów, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem i sportowym duchem. Nie obyło się bez sukcesów – na podium stanęły dwie nasze uczennice, Klaudia i Weronika Gucwa. Klaudia Gucwa z klasy drugiej zdobyła I miejsce, a Weronika Gucwa z klasy czwartej wywalczyła III miejsce. Co więcej, aż 13 uczniów z naszej szkoły znalazło się w pierwszej dziesiątce! Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Gucwa, Weronika Gucwa, Lena Damian, Szymon Damian, Zofia Wojtarowicz, Filip Wojtarowicz, Kamil Bąk, Nikodem Matusik, Krzysztof Niemas, Bartosz Mól, Mikołaj Oleksy, Anna Wojtarowicz, Wiktoria Wojtarowicz, Gabriel Stadnicki, Kacper Święs, Arkadiusz Święs. Wydarzeniu sprzyjała piękna, jesienna pogoda. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły!
1
WYJAZD DO KINA BIAŁA W GRYBOWIE
Najmłodsze dzieci naszej szkoły pojechały do kina Biała w Grybowie, gdzie obejrzały spektakl pt. „Wielki wyścig w poziomkowym lesie”. Przedstawienie dostarczyło małym widzom nie tylko wiele radości, ale także wprowadziło ich w świat znaków drogowych, muzycznych, interpunkcyjnych i migowych. Towarzyszyły im zabawne postacie – Krasnal Klakson i Pompka, które pomogły dzieciom zrozumieć, jak ważne jest przestrzeganie zasad na drodze i w życiu codziennym. Dzięki temu najmłodsi nauczyli się rozpoznawać znaki, a nauka przez zabawę poszerzyła ich wiedzę i wyobraźnię!
35
APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony 14 października to wyjątkowy moment, w którym cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy oświaty wspólnie świętują i doceniają wagę edukacji. Podczas apelu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, jego przedstawiciele zaprezentowali krótki rys historyczny wspomnianego święta oraz wyrazili wdzięczność pedagogom za ich trud, zaangażowanie oraz poświęcenie w codziennej pracy z młodzieżą. Pan dyrektor podkreślił znaczenie pracy nauczycieli i pracowników oświaty oraz przypomniał uczniom jak istotna jest rola edukacji w ich życiu i przyszłości. Na koniec ogłoszono wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego.
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
11 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodziców. Na wstępie klasa pierwsza została uroczyście powitana przez koleżanki i kolegów z klasy drugiej i trzeciej. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności z poszczególnych edukacji. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze, a nawet pokazali swoje umiejętności z dziedziny wychowania fizycznego. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Aktu pasowania dokonał Dyrektor naszej szkoły. Na zakończenie, dzieci otrzymały upominki od Pana Wójta Jacka Migacza, Radnego Gminy Grybów
Pana Bartosza Wojtarowicza, od uczniów klasy 2 i 3 oraz od Rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.Uczniom klasy pierwszej życzymy wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu,
a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole!
22
DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W czwartek klasy 1 – 8 obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Na łące pod lasem nasze mamy rozpaliły ognisko. Najpierw dzieci upiekły pyszne kiełbaski. Potem czas upłynął wszystkim na wspólnych grach, zmaganiach sportowych i zabawach rekreacyjnych. Nie zabrakło też spaceru po lesie. Na koniec zajadaliśmy się pysznymi ziemniaczkami z masełkiem i rozgrzewali gorącą herbatą z sokiem malinowym. Cieszymy się, że miło spędziliśmy ten czas i mogliśmy jeszcze bardziej zintegrować się z innymi kolegami i koleżankami naszej szkoły. Dziękujemy Panu Wieśkowi za przygotowanie miejsca i naszym Mamom za pomoc w organizacji ogniska.
78
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Zakopanego. W ramach wyjazdu mieli okazję pogłębić wiedzę dotyczącą przyrody, historii i kultury Podhala. Zwiedzili m.in. Willę Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Piękna jesienna pogoda sprzyjała pieszym górskim wędrówkom. Ośrodek noclegowy Grand Stasinda zapewnił dzieciom nie tylko smaczne posiłki, ale również możliwość aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wycieczka została zorganizowana i sfinansowana w ramach programu MEN „Podróże z klasą”.
13
WYCIECZKI KLAS 1 – 3 PODRÓŻE Z KLASĄ 2024 PROJEKT MEN
We wrześniu klasy 1,2,3 wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczki do Nowego Sącza i do Ciężkowic w ramach realizacji Przedsięwzięcia Ministra Edukacji - „Podróże z klasą”.
W środę 25 września odbyła się wycieczka do Nowego Sącza, gdzie głównym celem było zwiedzenie muzeum Miasteczko Galicyjskie. Ponadto w programie była również wizyta w Państwowej Straży Pożarnej, zwiedzanie ruin zamku, rynku, kolegiaty św. Małgorzaty, planty, Dąb Wolności, pobyt na placu zabaw, obiad w Zajeździe u Krystyny w Ptaszkowej.
W czwartek 26 września odbyła się wycieczka do Ciężkowic, gdzie głównym celem było zwiedzenie Muzeum Przyrodniczego im. Tomków. Ponadto w programie było również zwiedzanie rynku, spacer w koronach drzew, zwiedzanie Skamieniałego Miasta, pobyt w Parku Zdrojowym, obiad w Spiżarni w Zborowicach. Koszty przejazdów, ubezpieczenia, biletów wstępu do muzeów i obiadów zostały pokryte ze środków MEN. Wycieczki dostarczyły dzieciom wiele emocji i wrażeń, a przede wszystkim cennej wiedzy na temat zabytków, fauny i flory, ekologii, zasad bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, aktywnego wypoczynku oraz kulturalnego spożywania posiłków.
58
#SPRZĄTAMY DLA SĄDECCZYZNY - EDYCJA JESIENNA WRZESIEŃ 2024
Nasza szkoła wzięła udział w jesiennej edycji akcji #Sprzątamy dla Sądecczyzny. Organizatorem akcji jest Fundacja Horyzont 360 z Wielogłów. W poniedziałek 23 września do sprzątania najbliższej okolicy przystąpili uczniowie klas 1 – 8, którzy zebrali 6 worków śmieci o pojemności 120 l. Zauważyliśmy, że śmieci jest mniej w porównaniu do zbiórki wiosennej. Cieszymy się, że mieszkańcy Wyskitnej coraz lepiej dbają o czystość swojej wioski. Pamiętajmy o comiesięcznej zbiórce i segregacji śmieci w gospodarstwach domowych! Nie wyrzucajmy śmieci do przydrożnych rowów!
29
Archiwum Aktualności