1, 2 i 3 maja to ważne daty dla Polski. Uczczenie tych dni, ma szczególne znaczenie, aby pamiętać o naszych korzeniach, walce o wolność i godność oraz budowaniu silnej społeczności.
MAJOWE ŚWIĘTA
ZNACZENIE PSZCZÓŁ W PRZYRODZIE
29 kwietnia nasza szkoła przystąpiła do projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Grybów „Znaczenie pszczół w przyrodzie”. W ramach jego realizacji uczniowie zasadzili kilka gatunków roślin miododajnych w ogrodzie szkolnym. Celem tej działalności jest kształtowanie postaw ekologicznych, dostarczanie pszczołom pokarmu, czyli roślin bogatych w pyłek i nektar oraz skuteczna i ciekawa lekcja przyrody. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, dlaczego pszczoły są, aż tak ważne i w jaki sposób przyczyniają się do rozwoju całego ekosystemu. Jesteśmy pewni, że realizacja projektu przyczyni się do produkcji miodu i innych pszczelich produktów.
2
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli znaczący sukces w konkursie plastycznym pt. „ Ilustracja do mojej ulubionej książki”. Konkurs był zorganizowany przez Centrum Kultury w Grybowie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 4 – 6 i 7 – 8, a jego wyniki są następujące:
Klasy 4 - 6:
I MIEJSCE: Amelia Migacz
III MIEJSCE: Alicja Matusik
Klasy 7 – 8:
I MIEJSCE: Arkadiusz Święs
III MIEJSCE: Ireneusz Gurba
Nagrody laureatom zostały wręczone przez burmistrza miasta Grybów, a przed ceremonią goście mogli obejrzeć widowisko teatralno – taneczne w wykonaniu grupy teatralnej PINOKIO oraz zespołu tanecznego NASTOLATKI.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, a zwycięzcom gratulujemy kreatywności, pomysłowości i pracy. Pamiętajcie, że kultura czytania i sztuka są nieodłącznymi elementami edukacji, a wasze sukcesy są inspiracją dla całej społeczności szkolnej.
12
#SPRZĄTAMY DLA SĄDECCZYZNY - EDYCJA WIOSENNA KWIECIEŃ 2024
Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczy w kolejnej edycji akcji #Sprzątamy dla Sądecczyzny w ramach zadania „Bądź EKO Fanem – 2024”. Organizatorem akcji jest Fundacja Horyzont 360 z Wielogłów. Honorowy patronat nad akcją objął Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Do wiosennej akcji zgłosiło się ponad 5.000 uczestników z 55 placówek edukacyjnych. We wtorek 23 kwietnia do sprzątania najbliższej okolicy przystąpili uczniowie klas 1 – 7, którzy zebrali 10 worków śmieci o pojemności 120l. Cieszymy się, że wspólnie z innymi mogliśmy sprawić, by Sądecczyzna była jeszcze piękniejsza.
34
DWUDNIOWA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniach 18 -19 kwietnia uczniowie kl. IV – VIII z naszej szkoły oraz kl. VI b z ZSP w Stróżach uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wrocławia zorganizowanej przez Studio Active z Gorlic. Podczas wyjazdu mieli okazję nie tylko podziwiać stolicę Dolnego Śląska i jej zabytki, ale także zintegrować się z koleżankami i kolegami ze Stróż. Pierwszego dnia na wycieczce zobaczyli Halę Stulecia, Park Szczytnicki, Arkady, Ossolineum (dziedziniec i ogród barokowy), Uniwersytet, Stare Miasto (ul. Stare Jatki, stare więzienie, pl. Solny, Rynek, ratusz, Forum Muzyki); zwiedzili wyspy Ostrów Tumski, Ostrów Piaskowy. Ogromne wrażenie wywarł na nich rejs statkiem po Odrze oraz pobyt w Hydropolis – centrum nauki o wodzie. Po tak intensywnym dniu swoje siły zregenerowali w Hotelu Śląsk, aby następnego dnia mogli kontynuować podziwianie kolejnych miejsc tego wyjątkowego miasta. W drugim dniu uczniowie udali się obejrzeć Panoramę Racławicką – olejne malowidło J. Styki, W. Kossaka, przedstawiającą zwycięską bitwę Powstania Kościuszkowskiego. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii. Następnie uczniowie udali się na dwa spacery. Pierwszy po Ogrodzie Japońskim, a drugi po wrocławskim Zoo. Spacerując alejkami Ogrodu Japońskiego doznali wielu zmysłowych wrażeń. W trakcie botanicznej wędrówki po Zoo i Afrykarium zachwyciła ich bioróżnorodność wielu przedstawicieli zwierząt i roślin z całego świata. Wszystkim było żal opuszczać Wrocław i z pewnością wielu uczniów będzie chciało do niego wrócić. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich domów.
46
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
19 kwietnia mija 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. W tym roku nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile” zorganizowaną przez Muzeum Polin w Warszawie. Uczniowie wszystkich klas przygotowali papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci o ofiarach getta oraz wzięli udział w zajęciach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas 4 – 7 obejrzeli animację opartą na motywach książki Hanny Krall: „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz „Będę pisać”. Uczniowie z klas 1 – 3 wysłuchali pogadanki i obejrzeli film o Januszu Korczaku, który był wyjątkowym opiekunem i nauczycielem dzieci w getcie warszawskim.
12
REWIA NA LODZIE W KRYNICY
We wtorek 16 kwietnia 2024 r. grupa 22 uczniów z klas 1- 6 wyjechała do Krynicy, aby obejrzeć rewię na lodzie. Było to piękne widowisko teatralne pt. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Na lodowisku zaprezentowali się łyżwiarze z całej Polski. Młodzi widzowie podziwiali ich umiejętności aktorskie, taneczne i akrobatyczne. Widowisko pełne było zaskakujących efektów specjalnych – ogień, dym, lasery, wystrzały. Wszyscy z zachwytem śledzili przygody dzielnego Sindbada. Rewia wszystkim bardzo się podobała.
80
Archiwum Aktualności