Wskazówki dla ucznia i dla rodzica. Procedury funkcjionowania szkoły w pademii COVID.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWAW OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej
Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej wznawia funkcjonowanie z dniem 01 września 2020 r. z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Grybów, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
- Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
- ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
- w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
- do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
- Po wyjściu z szatni należy umyć ręce używając mydła w płynie i wody.
- Szkoła dla uczniów czynna jest w godzinach: od 7.40 do 15.15.
- Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmujemy z zachowaniem ostrożności. Należy go wyrzucić do pojemnika - kosza opisanego i wyposażonego w worek umieszczonego przy drzwiach wejściowych do szkoły.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
§ 2
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez żadnych objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci do oddziału klasy „0” mogą wchodzić pojedynczo do przestrzeni wspólnej, dotyczy to tylko przedsionka szkoły z szatnią /wejście główne od strony parkingu szkoły/, zachowując zasady:
- wejście dzieci z oddziału klasy „0” od godziny 7.45 do 8.00.
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi/,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi/ min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk),
- w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w klasie „0” trwającego do 5 dni rodzic lub opiekun dziecka za zgodą dyrektora szkoły może przebywać na terenie szkoły/ parter/ z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny ogranicza się do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Uczniowie klas I – VIII wchodzą do szkoły samodzielnie - w maseczce - wejściem od strony boiska szkolnego i udają się do szatni:
- klasy starsze IV - VIII wchodzą do szkoły od godziny 7.40 do 7.50;
- klasy młodsze I – III wchodzą do szkoły od godziny 7.50 do 8.00.
- na późniejsze lekcje uczniowie wchodzą co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: po przyjściu do szkoły wszyscy uczniowie muszą bezzwłocznie umyć ręce, w ciągu dnia pamiętają o częstym myciu rąk i ochronie podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Po ustaniu objawów chorobowych i powrocie ucznia do szkoły rodzic jest zobowiązany do ponownego napisania oświadczenia o stanie zdrowia dziecka.
- Każdorazowa zmiana danych kontaktowych podanych do wiadomości w szkole przez rodziców/prawnych opiekunów w formie maila na adres sp_wyskitna @interia.pl podlega natychmiastowej aktualizacji przez wychowawców i sekretarza szkoły.
- Wymagane dane to aktualne numery telefonów komórkowych obydwojga rodziców wraz z podaniem numerów telefonów do zakładów pracy.
- Dane kontaktowe rodziców przechowywane są w formie osobnego dokumentu oraz dostępne są w sekretariacie szkoły.
- Jeżeli zaistnieje potrzeba szybkiego kontaktu z rodzicami, wychowawca wykonuje bezpośrednie połączenie telefoniczne do rodzica. Jeżeli ten nie odpowiada kontaktuje się z kolejnym wskazanym numerem telefonu drugiego rodzica. Jeżeli nie połączy się z jednym z rodziców, wykonuje telefon do zakładu pracy rodziców.
- Dane kontaktowe i dane osobowe dotyczące dziecka i jego rodziny, będą przetwarzane przez Szkołę i przekazane odpowiednim służbom sanitarnym w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID – 19 na terenie Szkoły.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (obowiązkowo własny środek transportu).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Po powrocie dziecka do domu rodzic obowiązkowo dezynfekuje wszystkie przybory.
- Nauczyciel klas 1 – 3 organizuje przerwy dla swojej klasy w zależności od potrzeb dzieci, jednak nie rzadziej niż 45 min. Dzieci spędzają przerwę pod nadzorem nauczyciela. Uczniowie klas 4 – 8 spędzają przerwy na korytarzu z zachowaniem dystansu społecznego. W czasie przerw wszystkich uczniów obowiązują maseczki, nauczyciele na przerwach noszą maseczki lub przyłbice. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z placu zabawa, boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw, pod nadzorem nauczycieli. Po powrocie obowiązkowe mycie rąk.
- Wychowawcy klas w uzgodnieniu z rodzicami ustalają dla każdej klasy szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasad przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w sali, która pełni funkcję świetlicy szkolnej. Zajęcia odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych oraz zgodnie z obowiązującym Regulaminem świetlicy szkolnej.
- Zajęcia pozalekcyjne, kształtujące kreatywność odbywają się w klasach z uwzględnieniem obowiązujących w szkole zasad sanitarnych.
- Każda klasa ma przypisane odrębne miejsce w szatni.
- Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
- Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 3
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych , wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
§ 4
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na stronie szkoły.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni na regał, oznaczyć datą zwrotu i odizolować od innych egzemplarzy. Do biblioteki szkolnej mogą wchodzić tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
- Podczas pobytu w bibliotece należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
- W bibliotece wyznacza się strefę niedostępną dla czytelników, gdzie bibliotekarz składuje oddane książki, w celu przejścia okresowej kwarantanny.
- Osoby przebywające w bibliotece zachowują dystans społeczny 1,5 – 2 m.
- Książki i inne zbiory biblioteczne podaje uczniom wyłącznie bibliotekarz.
- Wszystkie książki oddane do biblioteki są opatrzone datą zawrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane dwudniowej kwarantannie.
- W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze czytelników bibliotekarz wietrzy pomieszczenie, przeciera powierzchnie dotykowe.
- Z uwagi na małą powierzchnie biblioteki uczniowie nie korzystają z czytelni.
- Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy obsługi sprzątają pomieszczenie i dezynfekują powierzchnie płaskie i dotykowe.
§ 5
Zasady funkcjonowania stołówki
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Wydawanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- pojedzeniu, piciu.
- Po odbiorze termosów z dowiezionym jedzeniem osoba odpowiedzialna powinna zdezynfekować odebrane pojemniki.
- Posiłki dla uczniów wydawane są zgodnie z ustalonym harmonogramem umieszczonym w punkcie wydawania posiłków.
- Na stołówce może przebywać tylko określona liczba uczniów w trakcie danej przerwy obiadowej.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno - porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub - jeśli jest to oddział zerowy - osoba upoważniona.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów lub osobę upoważnioną do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
§ 6
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
- Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u swojego dziecka lub u siebie, nie mogą przychodzić do szkoły.
- O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko przebywa pod opieką wyznaczonego opiekuna z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, SANEPiD oraz organ prowadzący szkołę.
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. Dyrektor ustala liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części przedszkola/szkoły, w których przebywała osoba zakażona i zaleca się stosowanie do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis
odnoszących się do osób, które miały kontakt z zarażonym.
§ 7
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w Izolatorium.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji górnych dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną i zastosować się do zaleceń lekarza.
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia na leży powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
§ 8
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
- W przypadku, gdy uczeń lub pracownik Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe oraz stosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
§9
Postanowienia końcowe
- Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej, telefon kontaktowy: /018/ 447- 27- 80 lub e-mail: sp_wyskitna@interia.pl
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia, nauczyciele na radzie pedagogicznej.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych z realizacją wyżej wskazanych celów przez Administratora i nie będą przetwarzane dla celów marketingowych lub w sposób zautomatyzowany.