Magurski Park Narodowy w roku 2020 obchodzi Jubileusz – 25 lat działalności. Dlatego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV edycji konkursu plastycznego „Pocztówka z Magurskiego Parku Narodowego”. Ta edycja konkursu jest zaproszeniem dla Tych, którzy mieli okazję go poznać, są okolicznymi mieszkańcami lub zostali zauroczeni pobytem w Magurskim Parku Narodowym i okolicy. Uczniowie przygotowali więc pocztówki, które są ich osobistymi, plastycznymi przesłaniami dla osób nieznających tematu, zachęcające do odwiedzenia tego zakątka ziemi, gdzie są piękne krajobrazy, niezwykłe lasy, małe i duże zwierzęta w naturze, urokliwe doliny, pamiątki historii i mnóstwo innych wspaniałych rzeczy.
Zaproszenie do Konkursu Plastycznego Magurskiego Parku Narodowego 2020
- 6
DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ
INFORMACJA!
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Wyskitnej informuje,że 2 listopada 2020 r. (tj. poniedziałek)
jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w SP w Wyskitnej.
Na podstawie:- art. 4 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1033, poz. 1121)
Poznaj Swoich Świętych
Uczniowie klas IV, VI i VII wzięli udział w konkursie organizowanym przez LGD ,,KORONA SĄDECKA” pt. ,,Poznaj Swoich Świętych”. Uczeń klasy VI Mateusz Gucwa otrzymał wyróżnienie. Pozostali uczniowie otrzymali upominki za udział w konkursie.
1
Szkoła Pamięta 2020
Czas Wszystkich Świętych, to czas zadumy i wspomnień o naszych bliskich zmarłych. To również czas, kiedy wspominamy bohaterów narodowych. Nasza szkoła włączyła się w akcję zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Z tej okazji przygotowano gazetkę ścienną poświęconą pamięci bohaterów narodowych.
W ramach akcji MEN uczniowie klas 0,1,2 i 3 przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Uczniowie odszukali w domu pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie.
4
Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian. /Admin/
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W miesiącu październiku uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelnika. Podczas wizyty w bibliotece zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i “opieki” nad wypożyczonymi książkami.
Pierwszaki musiały wykazać się znajomością bajek, obiecali dobrze się uczyć, doskonalić umiejętność czytania i często odwiedzać bibliotekę szkolną.
Po złożeniu przysięgi, wypożyczyły pierwszą książeczkę.
W ramach kampani “Mała książeczka – wielki człowiek” – organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzieci otrzymały Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka “Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców “Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Biblioteka szkolna zaprasza do wypożyczania!
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
14 października odbyła się uroczystość istotna zarówno dla społeczności szkolnej, jaki lokalnej – ślubowanie klasy pierwszej.
Po ponad miesięcznej nauce w szkole, był to dla pierwszoklasistów bardzo ważny dzień w ich życiu. Po ślubowaniu i pasowaniu na ucznia mieli wszakże stać się pełnoprawnymi uczniami. Zanim jednak tak się stało, pierwszacy najpierw przedstawili się wszystkim w krótkim programie artystycznym.
Występ pierwszaków poprzedzony był występem kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej, którzy powitali ich oraz dali cenne rady.
Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia, przez symboliczne dotknięcie ramienia dużym ozdobnym piórem.
Miłą niespodzianką dla dzieci, okazało się przybycie Pana Wójta Jacka Migacza, który złożył zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom gratulacje.
Na zakończenie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami.
Wszystkim pierwszakom, życzymy samych sukcesów w szkole! /T.A./
16
ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji uczniowie klasy 2 wraz z wychowawczynią Magdaleną Martuszewską zorganizowali obchody tego święta - w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”. Do wspólnej zabawy zaprosili uczniów klasy 1 i klasy 3 wraz z wychowawczyniami. Były zagadki, kalambury, matematyczne łamigłówki, zabawy plastyczne oraz tańce. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne mówiące o tym, co nam dają drzewa, jak powstaje papier oraz dlaczego warto zbierać makulaturę. Dzieci pięknie określiły, czego drzewa potrzebują do życia i co w zamian dają człowiekowi. Każda klasa zasadziła szyszkę sosny, aby za kilka tygodni wyrosło z niej piękne młode drzewko. To forma takiej „pomocnej dłoni” ratującej każde zagrożone drzewo. Dzieci odrysowały również swoją dłoń i wykonały piękne jesienne drzewa. Obchody święta zakończyły się wspólnym tańcem do piosenki „Ekologiczne reggae”. Młodzi ekolodzy zapewnili, że od tej pory będą zbierać makulaturę i szanować środowisko! /M.M./
22
GANG FAJNIAKÓW I MIASTO MARZEŃ
We wrześniu klasy I , II, III przytąpiły do programu edukacyjnego i konkursu zorganizowanego w ramach akcji "GANG FAJNIAKÓW".
Uczniowie byli uczestnikami zajęć "MOJE MIEJSCE NA ZIEMI. Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa - ogień"
Zapoznali się z bohaterami książki GANG FAJNIAKÓW I MIASTO MARZEŃ. Uczestniczyli w działaniach mających na celu ochronę przyrody. Eksperymentowali i obserwowali, po czym formułowali wnioski i spostrzeżenia. Uczniowie wykonali tematyczne lapbooki zatytułowane "OGIEŃ" . Zawierają one wiadomości na temat ognia, słońca - ich zagrożeń i korzyści. Wszystkie działania miały na celu zdobycie wiadomości i umiejętności, które pomogą zrozumieć świat i uwrażliwić na piękno otaczającego nas środowiska przyrodniczego. /ET/
10
„CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” - MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY POD HONOROWYM PATRONATEM MEN
KLASA II od września tego roku po raz drugi uczestniczy w Projekcie Edukacyjnym „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja o charakterze ekologicznym sięga już poza granice Polski… to projekt międzynarodowy. Honorowy patronat nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej. Projekt potrwa od 23 września 2020 roku do 21 czerwca 2021 roku.
Celem projektu jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym - rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.
W tej edycji przewodniczką dzieci w zabawach czytelniczo - ekologicznych będzie mała chmurka Tosia. Dzieci poznają jej losy w trzech modułach:
I. Moduł – jesienny – Mała chmurka Tosia w Krainie Drzew.
II. Moduł – zimowy – Mała chmurka w Krainie Śniegu.
III. Moduł – wiosenny – Mała chmurka w Krainie Słońca.
Klasa II z zapałem rozpoczęła swoją przygodę czytelniczą i wybrała ciekawą lekturę do przeczytania. Nad realizacją projektu czuwa wychowawczyni klasy drugiej pani Magdalena Martuszewska. Projekt realizowany jest również jako innowacja pedagogiczna w kl.2. Życzymy młodym czytelnikom wspaniałych przeżyć z chmurką Tosią! /M.M./
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w co roku w dniu Sowieckiej agresji na Polskę
W sumie w głąb Związku Sowieckiego wywiezionych zostało kilkaset tysięcy Polaków. Konsekwencją agresji sowietów była również zbrodnia katyńska, w ramach której, z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 roku zamordowali około 22 tys, polskich jeńców - oficerów, policjantów, urzędników, naukowców, lekarzy, którzy zostali wzięci do niewoli po 17 września 1939 roku.
81. rocznica "IV rozbioru Polski"
81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Masowe represje, zbrodnia katyńska, deportacje na Syberię i utrata połowy terytorium – to najważniejsze konsekwencje sowieckiej agresji.
Armia Czerwona zaatakowała Polskę niespodziewanie, a dysproporcja sił była bardzo duża. – To były ogromne siły: 17 września wkracza ponad 600 tys. żołnierzy, ale oprócz tego około 5 tys. czołgów, wozów opancerzonych i ponad 3 tys. samolotów. A nasze siły na wschodzie były znikome, ponieważ absolutna większość armii polskiej była zaangażowana w walce przeciwko Niemcom.
81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ W WYSKITNEJ
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
We wtorek 1 września 2020 r. rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021.
Ze względu na obostrzenia sanitarne w związku z pandemią Covid – 19 nie będzie akademii na rozpoczęcie roku. Przed przyjściem do szkoły Uczniowie i Rodzice obowiązkowo zapoznają się z Wewnętrznymi Procedurami Bezpieczeństwa umieszczonymi na stronie internetowej szkoły oraz pobierają i drukują Oświadczenie. Podpisane Oświadczenie uczeń przynosi 1 września do szkoły. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego wszyscy obowiązkowo zakładają w szkole maseczki i myją /dezynfekują/ ręce. Obowiązuje strój galowy.
Uczniowie poszczególnych klas spotykają się z wychowawcami w swoich klasach według ustalonego harmonogramu:
- oddział kl”0” wraz z rodzicami spotyka się z wychowawcą na sali gimnastycznej /wejście od strony boiska szkolnego/ o godzinie 9.00.
- klasa 1 z rodzicami, klasa 2, klasa 3 spotykają się z wychowawcą w swoich klasach na parterze o godzinie 9.30 – 10.00;
- klasy 4, 6, 7, 8 spotykają się z wychowawcą w swoich klasach na piętrze o godzinie 10.00 – 10.30;
Drodzy Uczniowie, życzę, aby rozpoczynający się rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań i rozwijających doświadczeń. Niech czas spędzony w szkole pozwoli odkryć nowe pasje i rozwinie zainteresowania. Życzę, aby nie zabrakło Wam energii i zapału w poznawaniu świata, a jego odkrywanie dostarczyło radości.
Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, życzę Wam satysfakcji z podejmowanych działań i dumy z osiągnięć podopiecznych.
Szanowni Rodzice, jesteście Państwo ważną częścią szkolnej społeczności. Życzę Państwu dobrej współpracy. Niech współdziałanie zaowocuje sukcesami Waszych dzieci i przyniesie wiele powodów do zadowolenia.
Dla nas Wszystkich niech będzie to czas spokojnej i efektyjnej pracy.
Z poważaniem Urszula Grzesiak.
Do zobaczenia w szkole!
BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY.
Wskazówki dla ucznia i dla rodzica. Procedury funkcjionowania szkoły w pademii COVID.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWAW OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej
Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej wznawia funkcjonowanie z dniem 01 września 2020 r. z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Grybów, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
- Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
- ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
- w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
- do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
- Po wyjściu z szatni należy umyć ręce używając mydła w płynie i wody.
- Szkoła dla uczniów czynna jest w godzinach: od 7.40 do 15.15.
- Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmujemy z zachowaniem ostrożności. Należy go wyrzucić do pojemnika - kosza opisanego i wyposażonego w worek umieszczonego przy drzwiach wejściowych do szkoły.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
§ 2
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez żadnych objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci do oddziału klasy „0” mogą wchodzić pojedynczo do przestrzeni wspólnej, dotyczy to tylko przedsionka szkoły z szatnią /wejście główne od strony parkingu szkoły/, zachowując zasady:
- wejście dzieci z oddziału klasy „0” od godziny 7.45 do 8.00.
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi/,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi/ min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk),
- w przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w klasie „0” trwającego do 5 dni rodzic lub opiekun dziecka za zgodą dyrektora szkoły może przebywać na terenie szkoły/ parter/ z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny ogranicza się do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Uczniowie klas I – VIII wchodzą do szkoły samodzielnie - w maseczce - wejściem od strony boiska szkolnego i udają się do szatni:
- klasy starsze IV - VIII wchodzą do szkoły od godziny 7.40 do 7.50;
- klasy młodsze I – III wchodzą do szkoły od godziny 7.50 do 8.00.
- na późniejsze lekcje uczniowie wchodzą co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: po przyjściu do szkoły wszyscy uczniowie muszą bezzwłocznie umyć ręce, w ciągu dnia pamiętają o częstym myciu rąk i ochronie podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Po ustaniu objawów chorobowych i powrocie ucznia do szkoły rodzic jest zobowiązany do ponownego napisania oświadczenia o stanie zdrowia dziecka.
- Każdorazowa zmiana danych kontaktowych podanych do wiadomości w szkole przez rodziców/prawnych opiekunów w formie maila na adres sp_wyskitna @interia.pl podlega natychmiastowej aktualizacji przez wychowawców i sekretarza szkoły.
- Wymagane dane to aktualne numery telefonów komórkowych obydwojga rodziców wraz z podaniem numerów telefonów do zakładów pracy.
- Dane kontaktowe rodziców przechowywane są w formie osobnego dokumentu oraz dostępne są w sekretariacie szkoły.
- Jeżeli zaistnieje potrzeba szybkiego kontaktu z rodzicami, wychowawca wykonuje bezpośrednie połączenie telefoniczne do rodzica. Jeżeli ten nie odpowiada kontaktuje się z kolejnym wskazanym numerem telefonu drugiego rodzica. Jeżeli nie połączy się z jednym z rodziców, wykonuje telefon do zakładu pracy rodziców.
- Dane kontaktowe i dane osobowe dotyczące dziecka i jego rodziny, będą przetwarzane przez Szkołę i przekazane odpowiednim służbom sanitarnym w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID – 19 na terenie Szkoły.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (obowiązkowo własny środek transportu).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Po powrocie dziecka do domu rodzic obowiązkowo dezynfekuje wszystkie przybory.
- Nauczyciel klas 1 – 3 organizuje przerwy dla swojej klasy w zależności od potrzeb dzieci, jednak nie rzadziej niż 45 min. Dzieci spędzają przerwę pod nadzorem nauczyciela. Uczniowie klas 4 – 8 spędzają przerwy na korytarzu z zachowaniem dystansu społecznego. W czasie przerw wszystkich uczniów obowiązują maseczki, nauczyciele na przerwach noszą maseczki lub przyłbice. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z placu zabawa, boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw, pod nadzorem nauczycieli. Po powrocie obowiązkowe mycie rąk.
- Wychowawcy klas w uzgodnieniu z rodzicami ustalają dla każdej klasy szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasad przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w sali, która pełni funkcję świetlicy szkolnej. Zajęcia odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych oraz zgodnie z obowiązującym Regulaminem świetlicy szkolnej.
- Zajęcia pozalekcyjne, kształtujące kreatywność odbywają się w klasach z uwzględnieniem obowiązujących w szkole zasad sanitarnych.
- Każda klasa ma przypisane odrębne miejsce w szatni.
- Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
- Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 3
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych , wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
§ 4
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na stronie szkoły.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni na regał, oznaczyć datą zwrotu i odizolować od innych egzemplarzy. Do biblioteki szkolnej mogą wchodzić tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
- Podczas pobytu w bibliotece należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
- W bibliotece wyznacza się strefę niedostępną dla czytelników, gdzie bibliotekarz składuje oddane książki, w celu przejścia okresowej kwarantanny.
- Osoby przebywające w bibliotece zachowują dystans społeczny 1,5 – 2 m.
- Książki i inne zbiory biblioteczne podaje uczniom wyłącznie bibliotekarz.
- Wszystkie książki oddane do biblioteki są opatrzone datą zawrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane dwudniowej kwarantannie.
- W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze czytelników bibliotekarz wietrzy pomieszczenie, przeciera powierzchnie dotykowe.
- Z uwagi na małą powierzchnie biblioteki uczniowie nie korzystają z czytelni.
- Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy obsługi sprzątają pomieszczenie i dezynfekują powierzchnie płaskie i dotykowe.
§ 5
Zasady funkcjonowania stołówki
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Wydawanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- pojedzeniu, piciu.
- Po odbiorze termosów z dowiezionym jedzeniem osoba odpowiedzialna powinna zdezynfekować odebrane pojemniki.
- Posiłki dla uczniów wydawane są zgodnie z ustalonym harmonogramem umieszczonym w punkcie wydawania posiłków.
- Na stołówce może przebywać tylko określona liczba uczniów w trakcie danej przerwy obiadowej.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno - porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub - jeśli jest to oddział zerowy - osoba upoważniona.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów lub osobę upoważnioną do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
§ 6
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
- Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u swojego dziecka lub u siebie, nie mogą przychodzić do szkoły.
- O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko przebywa pod opieką wyznaczonego opiekuna z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, SANEPiD oraz organ prowadzący szkołę.
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. Dyrektor ustala liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części przedszkola/szkoły, w których przebywała osoba zakażona i zaleca się stosowanie do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis
odnoszących się do osób, które miały kontakt z zarażonym.
§ 7
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w Izolatorium.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji górnych dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną i zastosować się do zaleceń lekarza.
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia na leży powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
§ 8
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
- W przypadku, gdy uczeń lub pracownik Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe oraz stosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
§9
Postanowienia końcowe
- Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wyskitnej, telefon kontaktowy: /018/ 447- 27- 80 lub e-mail: sp_wyskitna@interia.pl
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia, nauczyciele na radzie pedagogicznej.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych z realizacją wyżej wskazanych celów przez Administratora i nie będą przetwarzane dla celów marketingowych lub w sposób zautomatyzowany.
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku. Link do filmu znajduje się poniżej obrazka.
#Gaszyn Challenge
Nasza szkoła została nominowana do udziału w akcji #GaszynChallenge przez Samorządowe Przedszkole w Szalowej. Jest to akcja polegająca na zrobieniu 10 pompek i zbiórce środków na leczenie półtorarocznego chłopca – Wojtusia Howisa. Wojtuś cierpi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć tutaj: https://www.siepomaga.pl/gaszynchallenge
Uczniowie Piotrek i Paweł świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem, a szkoła przelała pieniążki na leczenie Wojtusia. Prosimy o wsparcie zbiórki na stronie: https://www.siepomaga.pl/wojtus
/KP/
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Zbliża się zakończenie roku szkolnego. Wręczenie świadectw i nagród oraz dyplomów odbędzie się w piątek 26 czerwca, na sali gimnastycznej. Każda klasa 0-VIII, przychodzi na wyznaczoną godzinę, zgodną z harmonogramem poniżej:
8.30 – 8.45 klasa 1
8.50 – 9.05 klasa 2
9.10 – 9.25 klasa 3
9.30 – 9.45 klasa 5
9.50 – 10.05 klasa 6
10.10 – 10.25 klasa 7
10.30 – 10.45 klasa 8
11.00 – 11.15 klasa 0
Msze św. na zakończenie roku szkolnego dla uczniów ze szkół podstawowych będą:
w czwartek, 25 czerwca, o godz. 18.00 – zapraszamy klasy: 5, 6, 7 i 8;
w piątek, 26 czerwca, o godz. 18.00 – zapraszamy klasy 1, 2, 3 i 4.
Prosimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- spotykamy się na boisku szkolnym, gdy będzie padał deszcz wchodzimy wejściem dolnym do sali gimnastycznej;
- mamy ze sobą maski ochronne dla własnego bezpieczeństwa gdy się ktoś boi;
- przychodzimy punktualnie na wyznaczoną godzinę, nie gromadzimy się przed ani po rozdaniu świadectw;
- przynosimy ze sobą oświadczenia podpisane przez rodziców (nie dotyczy to osób, które były wcześniej na konsultacjach i takie oświadczenie już złożyły), oświadczenia udostępnione są na stronie szkoły w zakładce dokumenty;
- prosimy rodziców o nie wchodzenie na teren szkoły, by ograniczyć ilość osób.
Do zobaczenia!
KLASA PIERWSZA "CZYTA Z KLASĄ".
Klasa 1 ukończyła III Moduł Projektu "Polskie lekturki spod chmurki". Uczniowie przeczytali „Wiersze” Juliana Tuwima i obejrzeli animowaną bajkę „Rzepka” na YouTube. Uzupełnili Lekturniki oraz wykonali kilka dodatkowych zadań związanych z konkretnymi wierszami. Wykorzystując różne źródła uczniowie zebrali najważniejsze informacje na temat autora Juliana Tuwima oraz jego twórczości dla dzieci. Wszyscy wspólnie wykonali piękny plakat zachęcający innych do przeczytania „Wierszy”. Plakat został umieszczony w Kąciku Czytelniczym. Pierwszoklasiści z ogromnym zapałem przystąpili do wykonania sylwet bohaterów wiersza „Rzepka". Następnie z tymi kukiełkami pięknie zaprezentowali inscenizację wiersza. Wielkie emocje towarzyszyły pierwszakom przy projektowaniu mody baśniowej. Uczniowie z dostępnych w domach materiałów stworzyli ciekawe kreacje, które zaprezentowali na zdjęciach. Zaprezentowane kreacje wszystkim ogromnie się spodobały. Wykonaniem zadań z III Modułu klasa 1 zakończyła swój udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Czytam z klasą” i otrzymała Certyfikat od organizatorów. /MM/
15
Projekt „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”
Szanowni Państwo,
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wraz Małopolskim Kuratorem Oświaty zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych z całej Małopolski do wzięcia udziału w projekcie pt. „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, w której dzieci i młodzież w ciekawy, atrakcyjny i komunikatywny sposób poinformują seniorów z jak nie stać się ofiarą oszustwa.
Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali krótki film instruktażowy w którym omawiają najczęstsze sposoby działania oszustów. Zadaniem uczniów będzie wybranie jednego ze sposobów i ostrzeżenie przed nim seniora ze swojego otoczenia (rodzina, znajomi, sąsiedzi).
Forma wykonania zadania jest dowolna. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności związanych ze stanem pandemii, może to być np. plakat, list, krótka scenka dramatyczna lub nawet rozmowa telefoniczna.
Jesteśmy przekonani, że udział w projekcie da uczniom możliwość rozwinięcia swojej kreatywności, a przede wszystkim uwrażliwi ich na potrzeby i sytuację osób starszych. Seniorzy, natomiast zostaną poinformowani o zagrożeniach, dzięki czemu unikną nieprzyjemnych sytuacji, które narażą ich nie tylko na utratę, często nawet całego dorobku życia ale również niepotrzebny stres.
Organizatorem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie Wydział Prewencji a partnerem Małopolski Kurator Oświaty.
Archiwum Aktualności